42nd Annual Dana Point Series
1/25, 2/8, 3/1, 3/15, 5/10, 6/14

Race 7 Results                      Race 8 Results        Overall Class      Overall Fleet
PHRF-A   PHRF-B   PHRF-C   PHRF-D   Non-Spin   ORCA   

PHRF-A back to top

Start Time 12:15:00   Course Length  6 7-10 KNOTS 240 Direction

Place
Race 7 Pts.
#
Boat Name
Rating
Boat Type
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Corrected Seconds
Delta
1
1
49
Ruckus
54
FT 10
13:36:24
1:21:24
1:16:00
4560
0:00:00
2
2
20001
Carrerra
75
Carrera 29
13:40:24
1:25:24
1:17:54
4674
+0:01:54
3
3
115
PowerPoint
48
Henderson 30
13:37:56
1:22:56
1:18:08
4688
+0:02:08
4
4
19
Occam’s Razor
54
Flying Tiger 10
13:38:35
1:23:35
1:18:11
4691
+0:02:11
5
5
7065
Timeshaver
3
J 125
13:34:26
1:19:26
1:19:08
4748
+0:03:08
6
6
127
Pendragon
27
Melges 32
13:40:04
1:25:04
1:22:22
4942
+0:06:22
7
7
5
Soffio Dio “Breath of God”
75
Hobie Magic 25
13:45:17
1:30:17
1:22:47
4967
+0:06:47
8
8
103
Esprit 2
48
Henderson 30
13:46:19
1:31:19
1:26:31
5191
+0:10:31
10 dnc
56500
Showdown
60
IMX 38

PHRF-B back to top

Start Time 12:20:00   Course Length  6 7-10 KNOTS 240 Direction

Place
Race 7 Pts.
#
Boat Name
Rating
Boat Type
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Corrected Seconds
Delta
1
1
43262
White Lightning
96
Olson 30
13:50:32
1:30:32
1:20:56
4856
0:00:00
2
2
56604
Raven
84
Columbia 30
13:49:47
1:29:47
1:21:23
4883
+0:00:27
3
3
77429
Eris
96
Olson 30
13:54:10
1:34:10
1:24:34
5074
+0:03:38
4
4
67720
Grey Goose
96
Olson 30
13:54:40
1:34:40
1:25:04
5104
+0:04:08
5
5
46973
Blitz
117
Capri 23.5
14:01:38
1:41:38
1:29:56
5396
+0:09:00
9 dnc
56053
Aimant De Fille
81
Beneteau 36.7
9 dnc
60452
Why Knot
108
Catalina 400 MK II
9 dnc
7335
Marblehead
105
Catalina 385

PHRF-C back to top

Start Time 12:25:00   Course Length  6 7-10 KNOTS 240 Direction

Place
Race 7 Pts.
#
Boat Name
Rating
Boat Type
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Corrected Seconds
Delta
1
1
40641
Shock Wave
120
Santana 30 PC
14:02:15
1:37:15
1:25:15
5115
0:00:00
2
2
18119
Woodaye
141
Mair 30
14:06:11
1:41:11
1:27:05
5225
+0:01:50
3
3
18905
Sugarlips
126
Santana 39
14:09:39
1:44:39
1:32:03
5523
+0:06:48
7 dnc
97938
Starkweather
132
Beneteau 35 S 5
7 dnc
1321
Nuhunu
126
J 80
7 dnc
97904
Sol Mate
132
Beneteau 35 S 5

PHRF-D back to top

Start Time 12:30:00   Course Length  6 7-10 KNOTS 240 Direction

Place
Race 7 Pts.
#
Boat Name
Rating
Boat Type
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Corrected Seconds
Delta
1
1
16875
Beaver
171
Lindenberg 26
14:13:25
1:43:25
1:26:19
5179
0:00:00
2
2
2379
Super Strings
174
J 24
14:15:33
1:45:33
1:28:09
5289
+0:01:50
3
3
56873
Amancer de la Libertad
180
Santana 30
14:35:48
2:05:48
1:47:48
6468
+0:21:29
4
4
46828
Fair Havens
198
Newport 28
14:40:10
2:10:10
1:50:22
6622
+0:24:03
9 dnc
1930
Whasabe 2
174
J 24
9 dnc
5612
Island Breeze
210
Catalina 27
9 dnc
3534
About Time
174
J 24
9 dnc
16813
Sancha
228
C & C 24

Non-Spin back to top

Start Time 12:35:00   Course Length  4 7-10 KNOTS 240 Direction

Place
Race 7 Pts.
#
Boat Name
Rating
Boat Type
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Corrected Seconds
Delta
1
1
56940
Autumn Moon
159
Cal 33
13:51:34
1:16:34
1:05:58
3958
0:00:00
2
2
87437
Bon Vivant
209
Catalina 30
13:57:32
1:22:32
1:08:36
4116
+0:02:38
3
3
56382
California Dreamer
185
Catalina 30T
13:55:58
1:20:58
1:08:38
4118
+0:02:40
4
4
97243
No Parley
129
Cal 40
13:53:22
1:18:22
1:09:46
4186
+0:03:48
5
5
46384
Sloop Du Jour
209
Catalina 30
13:58:54
1:23:54
1:09:58
4198
+0:04:00
6
6
56728
Vinciamo
126
Tartan 37
14:02:20
1:27:20
1:18:56
4736
+0:12:58
9 dnc
46717
Trofina 2
165
Catalina 320
9 dnc
57014
Cecilia
198
Santana 30

ORCA back to top

Start Time 12:40:00   Course Length  6 7-10 KNOTS 240 Direction

Place
Race 7 Pts.
#
Boat Name
Rating
Boat Type
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Corrected Seconds
Delta
1
1
27048
Los Tres Amigos
2
F 31 Tri
14:23:43
1:43:43
1:43:31
6211
0:00:00
2
2
27057
Hooroo
84
Corsair 24
14:34:18
1:54:18
1:45:54
6354
+0:02:23
4 dnc
27088
Freestyle
30
Crow 41


Created by Regatta Scoring Solutions